Frezarki i ich zastosowanie
Frezarki są wysokoobrotowymi narzędziami tnącymi, które znajdują szerokie zastosowanie między innymi w sektorze przemysłowym, branży budowlanej czy w meblarstwie. Wykorzystanie tego urządzenia zależy między innymi od materiału, który jest poddawany obróbce (może to być drewno, metal, a nawet tworzywa sztuczne). Możliwe są także różne odmiany obróbki: profilowanie, wykonywanie rowków, wręgów bądź wpustów.
Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest frez, za pomocą którego można nadać wybranej powierzchni pożądany kształt. Charakteryzuje go ruch obrotowy i przesuwanie się względem obrabianego materiału. Frezarki wyróżniają się wysoką precyzją w działaniu oraz doskonałą ergonomią. Na rynku wyróżnia się frezarki jedno- lub wielowrzecionowe, pionowe, poziome, a także te przeznaczone do kół zębatych i gwintów. Najpopularniejsze wśród tych urządzeń są frezarki górnowrzecionowe, które dodatkowo charakteryzuje lekkość, a co za tym idzie - jeszcze łatwiejsza obsługa.
Frezarki do drewna
Jednym z najpopularniejszych surowców do obróbki mechanicznej z użyciem frezarek jest drewno. Za pomocą tego urządzenia można profilować krawędzie, wykonywać wręby, a także tworzyć dekoracyjne wycięcia. Frezarki do drewna znalazły między innymi zastosowanie w stolarce okiennej i drzwiowej, produkcji stołów, krzeseł, zaokrąglaniu krawędzi drewnianych powierzchni, łączeniu ram i stelaży oraz w wielu innych sektorach przemysłu budowlanego i meblarskiego. Chcąc zakupić frezarkę, warto zwrócić uwagę na jej moc - im wyższa, tym szybciej oraz efektywniej będzie można posługiwać się większymi frezami. Coraz częściej te urządzenia są wykorzystywane nie tylko przez profesjonalnych rzemieślników czy stolarzy, ale również przez amatorów - tym powinny wystarczyć frezarki o mocy około 900-1300 W.