Ukośnica - do czego służy?

2019-04-04


Ukośnica to narzędzie dobrze znane wszystkim miłośnikom majsterkowania. Jest łatwa w obsłudze, zapewnia dokładność, czym skraca wykonanie niezbędnych prac. Stosuje się ją przy cięciu drewna, tworzyw sztucznych, metali. Sprawdzi się w ogrodzie, a także przydomowym warsztacie. Przy wykonywaniu jakich zadań możemy wykorzystać ukośnicę?


Ukośnica - precyzja cięcia


Przeznaczenie ukośnicy określa nóż, w który została wyposażona. Dzięki temu możemy mówić np. o ukośnicach do drewna i do aluminium. Majsterkowicze cenią sobie ukośnice, bo z jej użyciem można dokonać precyzyjnych cięć. Jak sama nazwa wskazuje, ukośnicę wykorzystujemy w przypadku obróbki materiału w danym przekroju kątowym, tj. od 45 do 90°. W tym przypadku ważnym kryterium wyboru ukośnicy jest jej jednostronna lub dwustronna praca.


Wybór ukośnicy - na co zwrócić uwagę?Ukośnica z posuwem czy bez? Wszystko zależy od długości materiału. Piła ukośna z posuwem pozwala uzyskać większą stabilność i pewniejszy chwyt obrabianego elementu, dzięki czemu sprawdza się przy obróbce dłuższych elementów. Choć w przypadku krótszych materiałów posuw nie jest potrzebny, to warto jednak rozważyć kupno ukośnicy z tym mechanizmem i zapewnić sobie tym samym łatwiejszą pracę.
Kupno ukośnicy z funkcją odchylenia pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonywać nawet najbardziej skomplikowane prace.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia, które mogą okazać się pomocne podczas pracy:

  • laser - wyznacza linię cięcia, przydaje się do obróbki większych elementów,
  • oświetlenie - ułatwia pracę w trudnych warunkach,
  • zestaw uchwytów i zacisków - jest pomocny przy montażu dłuższych elementów.


Ukośnica, w porównaniu z tradycyjnym urządzeniem, jakim jest pilarka stołowa - ułatwia ona wykonanie trudniejszych prac. Jest też bardziej uniwersalna, gdyż umożliwia dokładne ustalenie parametrów cięcia. Ukośne piły wykorzystuje się przede wszystkim do swobodnego cięcia długich elementów pod różnymi kątami.

pixel