");

Ukośnica - do czego służy?

2019-04-04


Ukośnica to narzędzie dobrze znane wszystkim miłośnikom majsterkowania. Jest łatwa w obsłudze, zapewnia dokładność, czym skraca wykonanie niezbędnych prac. Stosuje się ją przy cięciu drewna, tworzyw sztucznych, metali. Sprawdzi się w ogrodzie, a także przydomowym warsztacie. Przy wykonywaniu jakich zadań możemy wykorzystać ukośnicę?


Ukośnica - precyzja cięcia


Przeznaczenie ukośnicy określa nóż, w który została wyposażona. Dzięki temu możemy mówić np. o ukośnicach do drewna i do aluminium. Majsterkowicze cenią sobie ukośnice, bo z jej użyciem można dokonać precyzyjnych cięć. Jak sama nazwa wskazuje, ukośnicę wykorzystujemy w przypadku obróbki materiału w danym przekroju kątowym, tj. od 45 do 90°. W tym przypadku ważnym kryterium wyboru ukośnicy jest jej jednostronna lub dwustronna praca.


Wybór ukośnicy - na co zwrócić uwagę?Ukośnica z posuwem czy bez? Wszystko zależy od długości materiału. Piła ukośna z posuwem pozwala uzyskać większą stabilność i pewniejszy chwyt obrabianego elementu, dzięki czemu sprawdza się przy obróbce dłuższych elementów. Choć w przypadku krótszych materiałów posuw nie jest potrzebny, to warto jednak rozważyć kupno ukośnicy z tym mechanizmem i zapewnić sobie tym samym łatwiejszą pracę.
Kupno ukośnicy z funkcją odchylenia pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonywać nawet najbardziej skomplikowane prace.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia, które mogą okazać się pomocne podczas pracy:

  • laser - wyznacza linię cięcia, przydaje się do obróbki większych elementów,
  • oświetlenie - ułatwia pracę w trudnych warunkach,
  • zestaw uchwytów i zacisków - jest pomocny przy montażu dłuższych elementów.


Ukośnica, w porównaniu z tradycyjnym urządzeniem, jakim jest pilarka stołowa - ułatwia ona wykonanie trudniejszych prac. Jest też bardziej uniwersalna, gdyż umożliwia dokładne ustalenie parametrów cięcia. Ukośne piły wykorzystuje się przede wszystkim do swobodnego cięcia długich elementów pod różnymi kątami.

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 30 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-04-26
Szybko i sprawnie bardzo dobrze!
2020-11-22
wszystko super
pixel