Zasady działania zagłębiarki
Zagłębiarki często porównywane są do pilarek tarczowych. Zarówno pilarki, jak i zagłębiarki służą do obróbki drewna i pozwalają na precyzyjne cięcie. Zagłębiarkę od pilarki odróżnia możliwość zagłębiania tarczy w środku materiału. W tradycyjnych pilarkach uniemożliwia to klin. Jakie są więc zasady działania zagłębiarki i w jakich sytuacjach możemy ją wykorzystywać?
Zagłębiarka i jej wykorzystanie
Zagłębiarki wyposażone są w funkcję pochylenia tarcz na zadaną głębokość. Co więcej, wyposażone są w ruchomy klin, który nie przeszkadza w trakcie wcinania się tarczy w środek materiału. Dzięki temu zagłębiarki pomocne są przy wykończeniu wnętrz - bez problemu wytniemy nimi otwór np. w blacie pod zlewozmywak. Wykorzystuje się je także do pracy z szynami prowadzącymi. Umożliwiają pracę na dużych powierzchniach, gwarantują precyzję cięć. Zagłębiarka umożliwia też pracę przy minimalnym odstępie od ściany, co pozwala nam na zachowanie dużej dokładności.
Zagłębiarek używa się przede wszystkim do:
- przycinania na długość drzwi wejściowych,
- wykonywania przekrojów wgłębnych,
- przycinania materiałów płytowych.
Zalety używania zagłębiarek
Używanie zagłębiarki to przede wszystkim wygoda. Dzięki niej nie jesteśmy skazani na czasochłonne poprawki. Poza tym praca z tym systemem zapewnia nam optymalny przebieg prac, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas. Zagłębiarki są bezpieczne - sprężynowy klin zmniejsza ryzyko zranienia, sprawia, że praca nie zagraża naszemu zdrowiu. Zaletą zagłębiarek jest też ich prosta obsługa - indywidualnie dobierane tarcze gwarantują skuteczność działania, a pojemnik na pył sprzyja utrzymaniu czystości, lepszej widoczności. Za regulację prędkości obrotowej i obróbkę wielu materiałów odpowiedzialna jest elektronika MMC.
Praca z zagłębiarką to przede wszystkim precyzja - dzięki przekrojom kątowym możemy dostosować regulację nachylenia piły tarczowej do własnych potrzeb tak, aby pracowało nam się komfortowo, a nasze działania były efektywne.